Fakirlerin babası, Türkiye’deki en büyük kurumlardan Eminevim’in kurucusu Emin ÜSTÜN. Onun hikayesinin ilham verici yönü maddi başarısı değil aksine “toplumsal ve ekonomik adalet projesi”nin sancağını taşıyan kişi olmasıdır.

Emin Üstün kendisini işinde fakir, ihtiyaç sahibi ve düşük gelirli insanların payını korumakta ısrarcı olarak tanıtıyor. Üstün’ün hikayesi 1990 senesinde arkadaşlarının, komşularının ve düşük bütçeli kişilerin araba alma konusunda karşılaştıkları genel sorunu fark etmesiyle başladı. Bankalar bu işten büyük kar sağlıyordu. Ayrıca araba alma kredisi için başvuran kişiye iş yerindeki pozisyonunun kanıtını ve maaş bordrosunu getirmeyi şart koşuyordu. Bu şartları yerine getirmek çoğunluğun imkanı dahilinde değildi.

İşte Emin Üstün Türk toplumunun bu tabakasının karşılaştığı soruna bir çözüm bulma konusunda halkı kapsayacak bir çözüm buldu. Bu çözüm genel ve herkese hitap etme ilkesini taşıyordu. Her ortak, aylık ödemeyi düzenli bir şekilde yapar, daha sonra sıra kendisine geldiğinde teslimatını alır. Payına düşen ödeme, ay sayısına bölünerek düzenlenir. Emin Üstün şahsi araç satın almının bölüşülebileceğine kefil oluyor. Böylece toplumdaki bütün fertlerin katılımıyla gerçekleşen kura yöntemiyle bu sistemde birkaç sene içerisinde binlerce otomobil satın alma işlemi gerçekleşti.

Şirketin büyümesiyle Üstün’ün üzerindeki baskı arttı. Üstün kendilerinin faiz sisteminden uzak olduklarını belirtiyor ve ekliyor “İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak için kapitalizmden daha iyi bir yol hakkında tartıştık ve onlar için bankalara ödedikleri milyon dolarları kurtardık.”

Bu yolla ev satın alım işlemi de gerçekleştiriliyor. 2006 senesine döndüğümüzde Eminevim’in yaptığı gibi. Eminevim bugün büyük bir topluluk haline geldi.

Üstün’ün kat ettiği yollar baştan beri başarıyla süslenmemişti. Üstün “Şu anki hükümet başa gelene kadar bankalar bizimle bir çok konuda tartışıp zorluk çıkarıyordu, lakin hükümetin başa gelmesiyle sorunlarımız çözüldü. Vizyonumuz ülkemizde yaşayan insanların, hayat standartlarının yükselmesi, güzel bir yaşam sürmesi. İnsanlarımızın öncelikli ihtiyaçlarından olan ev ve otomobilin en kolay şekilde alınabileceği tek adresin Emin Grup olması ve markamızın güvenilirliğini her geçen gün artırmaktır.”

Emin Grup sadece organizasyon ve satın alma işleriyle uğraşmıyor aynı zamanda HAGEV vakfı sayesinde yardım işleriyle de uğraşıyor. Emin Üstün “HAGEV fakirlere yardım eden bir vakıf ve 15 yıllık bir geçmişe sahip. Şimdiye kadar binlerce ihtiyaç sahibine ulaştık. Suriye sınırında vakıf merkezlerimiz var. Suriye’ye sürekli yardım gönderiyoruz. Hatta bazen Suriye’nin içine yardım elçileri gönderiyoruz. Tabii ki yardımlarımız Suriye ile sınırlı değil, Ramazan ayında Türkiye için yardımlarımız da mevcut. Buna ek olarak umreye ve Mescid-i Aksa’ya kafileler gönderiyoruz, kardeşlik bağımız ve birliğimizden dolayı Filistin’den buraya kardeşlerimizi davet ediyoruz.”

İnşaat, gayrimenkul, enerji, otomobil alım-satımı gibi sektörlere destek amacıyla şirketimiz faaliyetlerine devam ediyor. Ayrıca Almanya ve Amerika’da da hayata geçirmek üzere ticari bir anlaşma üzerinde çalışıyoruz. Türkiye’de tıbbi seyahat sektörüne gireceğiz, bir başka bir projemiz de Sabiha Gökçen Havalimanı yakınlarında olacak.